Leczenie planowane jest to przewidywany, ściśle określony zakres leczenia, które ma zostać przeprowadzone w innym państwie członkowskim UE/EFTA na podstawie wcześniej uzyskanej zgody dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ.
Ważne informacje dotyczące leczenia planowanego za granicą:
· Leczenie planowane w innym państwie członkowskim UE/EFTA niż miejsce zamieszkania jest realizowane na podstawie formularza E 112, uzyskanego w oddziale wojewódzkim NFZ po uprzednim wydaniu przez dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ zgody na przeprowadzenie takiego leczenia,
Pacjenci, którzy uzyskali zgodę dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ na leczenie w innym państwie członkowskim UE/EFTA niż miejsce zamieszkania, leczeni są zgodnie z przepisami prawa ustawodawstwa państwa, w którym leczenie to ma zostać przeprowadzone. Mając na względzie przepisy unijne określające system współpłacenia, w sytuacji gdy pacjent uzyskał zgodę dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ na leczenie poza granicami kraju z powodu zbyt długiego czasu oczekiwania, zobowiązany jest do współpłacenia zgodnie z ustawodawstwem państwa członkowskiego, w którym pacjent przebywa
Zaświadczenie wydawane przez oddział wojewódzki NFZ (instytucję właściwą) osobie, która uzyskała zgodę dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ na planowane leczenie w innym państwie członkowskim UE/EFTA. Formularz ten powinien zostać przez wnioskodawcę przekazany klinice zagranicznej realizującej leczenie,
Formularz E 112 jest dokumentem stosowanym przez wszystkie państwa członkowskie UE/EFTA i stanowi podstawę do rozliczenia finansowego pomiędzy państwami.
Są to tzw. dokumenty przenośne (portable documents) potwierdzające uprawnienie do uzyskania określonych świadczeń, które w przyszłości będą zastępować dotychczasowe formularze serii E. Należą do nich:
S2 - dokument uprawniający do leczenia planowanego w innym państwie członkowskim UE/EFTA niż miejsce zamieszkania (zastąpi formularz E 112);
S3 - dokument uprawniający do leczenia planowanego w zakresie konieczności kontynuacji opieki (leczenia) emerytowanego pracownika przygranicznego w byłym państwie członkowskim ostatniego miejsca pracy (nie ma swojego odpowiednika w formularzach typu E);
DA1 - dokument uprawniający, m.in. do leczenia planowanego z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej (zastąpi formularz E 123);
Aby uzyskać zgodę na leczenie planowane muszą zostać spełnione niżej wymienione warunki:
● wnioskodawca nie może zostać poddany leczeniu w kraju w terminie niezbędnym dla stanu zdrowia (zbyt długi czas oczekiwania w kolejce na uzyskanie świadczenia);
● wnioskowane leczenie musi należeć do świadczeń przewidzianych przez ustawodawstwo państwa członkowskiego, w którym zainteresowany ma miejsce zamieszkania; w Polsce do świadczeń gwarantowanych należą świadczenia objęte jednym z wykazów świadczeń gwarantowanych zawartych w rozporządzeniach Ministra Zdrowia wydanych na podstawie art. 31 d ustawy o świadczeniach.
Aby uzyskać zgodę dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ na leczenie planowane za granicą – w państwie członkowskim UE/EFTA należy wypełnić wniosek do dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ o wydanie zgody na uzyskanie w innym niż RP państwie członkowskim UE/EFTA świadczenia opieki zdrowotnej albo jego kontynuację, na zasadach wynikających z przepisów o koordynacji, a także na pokrycie kosztów transportu do miejsca udzielenia świadczenia.
Wzór wniosku o przeprowadzenie leczenia planowanego poza granicami kraju został określony w załączniku Nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie wydawania zgody na uzyskanie świadczeń opieki zdrowotnej poza granicami kraju oraz pokrycie kosztów transportu.
Aby uzyskać zgodę NFZ na leczenie planowane w innym państwie członkowskim UE niż aktualne państwo zamieszkania oraz innym niż Polska, należy złożyć wniosek o planowane leczenie za pośrednictwem instytucji właściwej – zgodnie z ustawodawstwem państwa zamieszkania.
Niezbędne informacje uzyskasz w instytucji łącznikowej miejsca zamieszkania.
Dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ może wydać wnioskodawcy zgodę na pokrycie kosztów transportu do miejsca udzielenia świadczeń w innym państwie członkowskim UE/EFTA wyłącznie w przypadkach uzasadnionych stanem zdrowia wnioskodawcy i tylko w sytuacji, gdy została wyrażona zgoda dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ na przeprowadzenie planowanego leczenia za granicą.
Wniosek o pokrycie kosztów transportu do miejsca udzielenia leczenia za granicą składa się na tym samym wniosku, który obejmuje również prośbę o wyrażenie zgody na przeprowadzenie leczenie planowanego za granicą – należy zakreślić w części I.B. wniosku pole 2.2 łącznie z polem 2.1.
Wzór wniosku o pokrycie kosztów transportu do miejsca udzielenia świadczenia został określony w załączniku Nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie wydawania zgody na uzyskanie świadczeń opieki zdrowotnej poza granicami kraju oraz pokrycie kosztów transportu.
W przypadku uzyskania zgody dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ na przeprowadzenie leczenia w innym państwie członkowskim UE/EFTA niż miejsce zamieszkania, wnioskodawca, po zrealizowanym leczeniu za granicą oraz gdy wymaga tego stan zdrowia, może złożyć wniosek do dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ o pokrycie kosztów transportu do miejsca leczenia lub zamieszkania w kraju.
Wzór wniosku o pokrycie kosztów transportu do miejsca leczenia lub zamieszkania w kraju został określony w Załączniku Nr 3 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie wydawania zgody na uzyskanie świadczeń opieki zdrowotnej poza granicami kraju oraz pokrycie kosztów transportu.
W celu uzyskania zgody na pokrycie kosztów transportu do miejsca leczenia lub zamieszkania w kraju po uprzednim uzyskaniu zgody dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ na przeprowadzenie planowanego leczenia w innym państwie członkowskim UE/EFTA konieczne jest złożenie wniosku do dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ o pokrycie kosztów transportu do miejsca leczenia lub zamieszkania w kraju.
Wypełnianie wniosku przez pacjenta lub osobę upoważnioną
Osoba uprawniona do ubiegania się o pokrycie kosztów transportu lub zamieszkania w kraju lub osoba uprawniona do składania ww. wniosku wypełnia DRUKOWANYMI LITERAMI część I.B, II i IV wniosku:
a) imię i nazwisko, numer PESEL (w przypadku jego braku – numer dokumentu potwierdzającego tożsamość), datę urodzenia, adres miejsca zamieszkania, adres do korespondencji (w przypadku, gdy jest inny niż adres miejsca zamieszkania), numer telefonu lub adres poczty elektronicznej (jeśli posiada).
a) imię i nazwisko, numer PESEL (w przypadku jego braku – numer dokumentu potwierdzającego tożsamość), datę urodzenia, adres miejsca zamieszkania, adres do korespondencji (w przypadku, gdy jest inny niż adres miejsca zamieszkania), numer telefonu lub adres poczty elektronicznej (jeśli posiada).
a) aktualne miejsce leczenia poza granicami kraju (pełna nazwa i dane kontaktowe), w którym aktualnie przebywa osoba, której dotyczy wniosek,
b) miejsce leczenia w kraju, jeżeli wniosek dotyczy pokrycia kosztów transportu do miejsca leczenia w kraju bądź
c) miejsce zamieszkania w kraju, do którego ma zostać przewieziona osoba, której dotyczy wniosek.
Złożenie wniosku o leczenie planowane do oddziału wojewódzkiego NFZ
Po wypełnieniu przez osobę uprawnioną części I.B., II i IV wniosku, osoba której dotyczy wniosek lub osoba składająca wniosek przekazuje wniosek do dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania
Prowadzenie postępowania w oddziale wojewódzkim NFZ
Po otrzymaniu wniosku, oddział wojewódzki NFZ niezwłocznie zwraca się do zagranicznego podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych osobie, której dotyczy wniosek, w celu uzyskania potwierdzenia, iż stan zdrowia tej osoby wymaga zastosowania określonego środka transportu.
Wydanie przez dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ decyzji administracyjnej w sprawie
Dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ niezwłocznie, nie później niż w dniu następującym po dniu otrzymania potwierdzenia, o którym mowa powyżej, wydaje zgodę na pokrycie kosztów transportu albo odmawia wydania zgody.
Strona Główna | Polityka prywatności | Regulamin | Prawa autorskie | Mapa strony | Kontakt
Copyright© NFZ 2019